384 5 333 
Gemi Bileti   |   Otel Rezervasyon   |   Uçak Bileti   |   Bizi arayın +90 266

Vize Hizmeti

Acentemiz öncelikle hizmete sunduğu günübirlik ve konaklamalı yunanistan turlarına yönelik kapıda kolay vize ve Schengen vize alım hizmeti sunmaktadır.

Kişilerin şahsi durumlarına göre vize evrakları değişmekte olup, kendinize uygun olan başvuru tipi için tıklayınız.

Yunan adalarına yönelik kapıda kolay vize başvurusu için tıklayınız.

Bununla birlikte acentemize vize başvurusu öncesi aşağıdaki notları okumanızı önemle rica ederiz.

VİZELER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Vize: Seyahat edeceğiniz ülke sınırlarına rahat bir şekilde, ilgili kanunlara uygun olarak giriş yapabilmeniz ve seyahatiniz süresince ülke sınırları içerisinde kanuni olarak bulunabilmek amacı ile ilgili ülke konsoloslukları tarafından pasaportunuz üzerine baskı sureti ile yapılan giriş yetki belgesine vize adı verilir.

Vize Üzerindeki Bilgiler: Tarafınıza temin edilen vizenin üzerindeki bilgiler ile pasaportunuzun üzerindeki bilgilerinizin uyuşması gerektiğini asla unutmayınız. Aksi hallerde giriş yapmak istediğiniz ülkenin pasaport kontrolünde sıkıntılar yaşayabilir, hatta ülkeye dahi alınmayabilirsiniz.

Ülkeye Giriş: İlgili bu belgenin temini, tarafınıza belirtilen bir takım gerekli evrakların yine ilgili konsolosluklara eksiksiz temin edilmesi sureti ile yapılır. Belirli bir işlem süresi olan vize başvuruları sonrası alacağınız vize, gideceğiniz ülkeye kesin giriş yapabileceğiniz anlamına gelmez. Giriş esnasında vizenizi kontrol eden pasaport polisi bu konuda tam yetkili kişi olduğundan, kendisi ile yapacağınız göz temasından, kendisine verilecek sözlü bilgi ve konuşmaya kadar bu önemli husus göz önünde bulundurulmalıdır.

Vize Tipi: Seyahat için tarafınıza verilecek olan vize(ler), tamamen turistik amaçlı olarak düzenlenmekte olup, belirlenen süreler dışına taşma, ülkeyi geç terk etme veya vize amacı dışında faaliyetlerde bulunmak, sizi ve yakınlarınızı uluslararası kanunlar nezdinde sıkıntıya düşürebilir. Bu konularda oldukça hassas ve titiz davranılması gerekmektedir.

Vize Süresi: Vizeniz üzerinde belirtilen unsurlar aşağıdaki şekilde açıklanabilir.

Başlangıç Tarihi: Ülke sınırlarına giriş yapabileceğiniz ilk günü gösterir. (FROM)

Bitiş Tarihi: Ülke sınırlarından çıkış yapmanız gereken son günü gösterir.(UNTIL)

Giriş Sayısı: Aynı vizeyi farklı seyahatlerde kaç defa kullanabileceğinizi gösterir (NUMBER OF ENTRIES)

Kalış Süresi: Farklı seyahatlerde de olsa toplam kalınacak gün süresini gösterir (DURATION OF STAY)

VİZE BAŞVURULARINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ BİLGİLER

Pasaport: Başvuru yapmadan önce, konsolosluğa yollanacak olan pasaportunuzun yırtık, eksik yada deforme olmamış olmasına dikkat ediniz. Bu tarz pasaportlar işleme alınmaz. Alınmış olsa dahi ülkeye girişte sorun teşkil edebilir.

Başvuru yapmadan önce pasaportunu ve geçerlilik süresini kontrol etmeniz gereklidir. İlk veriliş tarihi 10 yıldan eski olan pasaportlar Schengen vize başvurularına kabul edilmez. Ayrıca vizeye başvurulacak pasaportunuz, seyahat tarihinizin bitiş günü itibarı ile en az 6 ay geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Bahsi geçen pasaportlar acilen başvuru öncesinde yenilenmeli yada süresi uzatılmalıdır (Bu işlem pasaport sahibi tarafından emniyet müdürlükleri pasaport şubelerinden yapılmakta olup, şahsi gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir, vekaleten başkaları tarafından yapılamaz).

Vizeler: Yukarıda belirtilen tip kullanılamaz haldeki pasaportlarınızda geçerlilik süresini koruyan vizeleriniz var ise, bu vizeleri pasaport olumsuzlukları dolayısıyla kullanamayabilirsiniz (İlgili konsolosluklara danışmak gerekir). Şayet seyahat edeceğiniz tarihte bitecek olan, ama başvuru yapmanız gereken tarihte halen geçerliliğini yitirmemiş vize(leri)niz var ise, öncelikle geçerli vizenizi ilgili konsolosluktan iptal ettirmeniz, sonrasında yeniden yeni vize için ilgili konsolosluğa başvurmanız gereklidir. Vize iptali pasaportunuz ve iptal gerekçesini belirten bir dilekçe ile yapılır.

Gerekli Evraklar: Başvuru yapılacak olan ilgili konsolosluk tarafından talep edilen evraklar, eksiksiz olarak temin edilmeli ve başvuru esnasında sunulmalıdır. Aksi takdirde işlem başlamayabilir yada reddedilebilir. Bu gibi hususlardan aracı olarak kullandığınız kurum veya kuruluşlar (acenteler veya vize ofisleri) sorumlu tutulamaz.

Gerekli Evraklar İçin Açıklamalar:

Başvuru yapılacak olan ilgili konsolosluk tarafından talep edilen evrakların talep edilme sebep ve mantıkları aşağıdaki şekilde açıklanmıştır. Talep edilen her evrağın aşağıda belirtilen şekilde bir talep edilme sebebi vardır.

Dilekçe: İlgili konsolosluğa yapacağınız başvuru için talebinizi yazılı olarak belirten (turistik amaçlı, seyahat tarihleri ve kişisel bilgilerinizin belirtildiği) evraktır. Başvuru esnasında karşınızda bir muhatap olmayacağından talebinizi devlet işlerinde olduğu şekilde yazılı olarak bildirmemiz gereklidir.

Firma Sicil Gazetesi: Firma antetli kağıdına yazılan dilekçenizde bahsi geçen (Ortağı yada çalışanı olduğunuz) firmanın var oluşunu kanıtlayan belgedir.

Firma İmza Sirküleri: Firma antetli kağıdına yazılan dilekçenizde kaşesi ve imzası bulunan kişinin gerçekte o firmanın imza yetkilisi olup olmadığına dair kanıttır.

Firma Faaliyet Belgesi: Firma antetli kağıdına yazılan dilekçenizde adı geçen firmanın başvuru günü itibarı ile hala faal olup olmadığını gösteren belgedir.

Firma Vergi Levhası: Firma antetli kağıdına yazılan dilekçenizde adı geçen firmanın güncel olarak iş yapan, çalışan bir firma olduğunu kanıtlayan belgedir.

SSK İşe Giriş: Çalıştığını beyan ettiğiniz firmada ne zamandan beri çalıştığınızı gösteren belgedir (vize başvuru için işe giriş gösterme yöntemine karşı kullanılan bir kanıt).

Maaş Bordroları: Çalıştığını beyan ettiğiniz firmada kazancınızı belgeleyen evraktır (Genelde son 3 aya ait olarak istenir ve gideceğinizi beyan ettiğiniz seyahat için yeterli kazancınız olup olmadığına karar verilir)

Banka Hesabı: Seyahat edeceğiniz ülkede bulunacağınız süre ile ilgili olarak yapabileceğiniz minimum harcamaları göz önünde bulunduran konsolosluk, bu harcamaları yapabilecek kadar birikiminiz olup olmadığını bilmek ister (Birikimi olmayan kişileri ilticacı olarak düşünebilirler). Hesabınızın muhakkak geçmiş 3 aya ait hareketleri görünmelidir (Vize için hesap açılıp, para yatırıp, başvuru sonrası hesap iptal edilmesi durumlarına karşın). Hesap cüzdanı yazdırma bu konuda en zahmetsiz olan yöntemdir. İnternet çıktısı veya banka dökümlerinin gerçek olup olmadığı konusunda konsolosluk ilgili bankadan belgeyi imzalı ve kaşeli olarak talep eder, ayrıca imzalayan kişinin de yetkili olup olmadığını anlamak için banka imza sirkülerini de ekte talep eder.

Tapu ve Ruhsat: Seyahat edeceğiniz ülkede ilticacı olarak kalmayacağınızı düşündüren şahsınıza ait gayrimenkulleri kanıtlayan belgelerdir (Olması gerekli değildir, olursa ve beyan edilirse artı olarak değerlendirilir. Gerçeğine ihtiyaç duyulmaz, fotokopisi yeterlidir).

Evlilik Cüzdanı: Eşlerin birlikte seyahat etmesi durumunda, evli çiftlerden evlilik cüzdanı talep edilir. Gerçeğine ihtiyaç duyulmaz, fotokopisi yeterlidir.

Emeklilik Kartı: Emekli olanlardan emekli olduklarını kanıtlayan belge olarak talep edilir.

Öğrenci Belgesi: Öğrenci olanlardan öğrenci olduklarını kanıtlayan belge olarak talep edilir.

Muvafakatname: Anne, baba yada yalnız seyahat edecek olan 18 yaş altı kişiler için ebeveynlerinden talep edilir, ayrı olan çiftlerde vekalete sahip olan ebeveyn için gerekmez.

Seyahat Sigortası: En az 30.000 Eur teminatlı seyahat sigortası vize başvurularında muhakkak talep edilen bir evraktır. Seyahatiniz esnasında başınıza gelebilecek hastalık yada ölüm gibi durumlarda masraflarınızın karşılanması konusunda garanti olarak verilir. Seyahat sigortanızın kapsamı hakkındaki detaylı bilgi, poliçeniz üzerinde belirtilir. Seyahat sigortaları yapıldığı tarihler arasında, yurt dışında bulunduğunuz günler süresince geçerlidir. Ülkeye giriş yaptığınız an poliçe geçerliliğini yitirir. Poliçeyi seyahat esnasında yanınızda bulundurmanız gerekmez. Seyahatiniz esnasında da kimse de sizden poliçenizi talep etmez. Yurt dışındayken olası bir hastalık yada diğer sigorta gerektiren durumlarda gerekli harcama veya ödemeler tarafınızdan yapılır, buna karşın ilgili harcamalar için fiş yada fatura alınmalıdır. Ülkeye geri dönüşünüze istinaden, ilgili sigorta firmasına konuyu bildirmek ve ilgili faturaları ibraz etmek sureti ile poliçeniz devreye girer, masraflarınız teminatlar dahilinde karşılanır ve ödemiş olduğunuz tutarlar tarafınıza iade edilir.

Dikkat: Tüm Schengen ülke konsoloslukları vize başvuru işlemlerinde, 25 Eylül 2014 tarihi itibarı ile "Biyometrik Veri Alımı" (Parmak izi ve Dijital Fotoğraf) sistemine geçiş yapmışlardır. Bu sisteme geçiş sonrası, Schengen vizesi başvurularında (başvuru sahibi daha önceden Schengen vizesine sahip olmuş dahi olsa), başvuru sahibinin kendisi için belirlenen randevu saatinde şahsen konsolosluk yada başvuru merkezinde hazır bulunması gerekir, Biyometrik Veri Sistemi için parmak izi verecektir.

5 yılda bir alınacak olan bu biyometrik veriler, başvuru sahibi adına vize başvuru sisteminde muhafaza edilecek olup, bu 5 yıllık süreç içerisinde, kişinin yapacağı diğer tüm başvurularda tekrar konsolosluk yada başvuru merkezine gitmelerine gerek kalmayacaktır.

Buna göre, parmak izi sisteminin devreye sokulması sürecinde ve sonrasında, konsoloslukların başvuru alım, işlem ve sonuçlandırma sürelerinde yavaşlamalar yada yoğunluklar yaşanabileceği muhtemeldir. Bu sebeptendir ki, başvurularınız seyahat tarihinizden minimum 1 ay öncesinde yapılmış olması başvurunun geç sonuçlanma riskini ortadan kaldıracaktır.